A magyarországi oktatási-nevelési piacon számos környezeti oktatócsomag van jelen. Valamennyi a környezeti tudatformálásért tevékenykedő különböző egyesület, szervezet gondozásában jelent meg. Többségük igényes, jól összeállított csomag, amelyet a pedagógusnak, illetve az oktatási-nevelési vezető szakembernek csak „ki kell bontania”, és elérhetővé tennie a tanulók számára.

A környezeti oktatócsomagokat oktatási-nevelési segédanyagnak nevezzük. Számos meghatározás létezik ugyan, az oktatócsomag kifejezésre, de általánosan elfogadott, definíció nem található sem a hazai, sem a nemzetközi szakirodalomban. Mi Kárász (2006) definitív értelmezését fogadjuk el, mely szerint: „az oktatócsomag olyan oktatási segédeszköz, amely az oktatási folyamat résztvevői számára rendszerszerűen használható, komponensei és kombinatív oktatási módszertani igénye által hatékonyabbá teszi a tanulást”. 

A környezeti oktatócsomagok között, tartalmi diverzitásuk szerint megkülönböztetünk tematikus oktatócsomagokat, melyek egy adott problémakört járnak körül (pl. energia, hulladék, stb.), illetve komplex oktatócsomagokat, amelyek a környezet- és természetvédelem, valamint a fenntarthatóság több témájához biztosítanak feldolgozási lehetőséget.

Az oktatócsomagok nem csak témájuk, hanem eszköztáruk szempontjából is nagyon változatosak. A legtöbb oktatócsomag alapja egy tanári kézikönyv, melynek felépítése szintén különböző. A tanári kézikönyv anyaga többnyire – főleg az újabb oktatócsomagnál –, CD-ROM-on is megtalálható, amely kihasználva a multimédia adta lehetőségeket, Internet hálózatba kapcsolt számítógépen használva szinte határtalan lehetőségeket kínál a témával kapcsolatos böngészésre. A csomag tartalmazhat még dia- és videofilm anyagot, írásvetítő fóliákat, posztereket, egyedi feladatlapokat és számtalan speciális segéd- és gondolatébresztő anyagot (pl. játékok, értékelő eszközök, stb.).

Oktatócsomag
Készítő/Kiadó
Az oktatócsomag fotója

Alisma

(tematikus)

Oktatócsomag a nedves    élőhelyek megismerésére

Zöld útipakk

(komplex)

Multimédiás oktatócsomag a környezetvédelem és a fenntartható fejlődés 22 témájáról

Natura 2000

(tematikus)

A Natura 2000 területek jelentőségének megismerése

Hulladék-suli

(tematikus)

Az iskolákban megvalósítható hulladékkezelésről az egyén és a közösség szintjén

Mi lesz a szeméttel?  (tematikus)

Minden, ami a hulladékkal kapcsolatos

Hol az energia?

(tematikus)

Az energia jelenléte életünkben, a takarékoskodási lehetőségek

Energia Klub

(Budapest)

Géntechnológia

(tematikus)

Genetikailag módosított élőlények ökológiai, egészségügyi, társadalmi és gazdasági kockázatai

Egyetlen Földünk van (komplex)

Az életmód, az adósság, az éhezés, a háború, az ember és a természet problémáinak megismerése a fenntartható fejlődés tükrében

Európa Tanács Észak-Dél központja (Lisszabon) A nemzetközi anyagból adaptálta a Független Ökológiai Központ (Budapest)

A fák világa

(tematikus)

A tématervek középpontjában a fa áll

Gyere velünk, csodákra lelsz!

(komplex)

Környezet- és természetvédelmi oktatócsomag

Éghajlatváltozás

(tematikus)

Éghajlatváltozás okai, következményei, megoldási lehetőségei

Energia Klub

(Budapest)

Madarász ovi és madarász suli

(tematikus)

Természetvédelem – madarak

Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (Budapest)

Belefulladunk?

(tematikus)

2. átdolgozott kiadás,

a reklám-fogyasztás-hulladék összefüggéseivel, a hulladékkezelés lehetséges módjaival, valamint az egyes anyagfajták hasznosíthatóságának lehetőségeivel foglalkozik