A turizmus a világ harmadik legnagyobb iparágává nőtte ki magát. Nagy tömegeket mozgat meg, ezért a környezeti hatásai is nagyobbak.

Egyaránt nőtt a helyben kirándulók, túrázók száma és a távoli tájakat meglátogatók száma. A turizmusnak valamint a környezet- és természetvédelemnek szoros kapcsolatban kell lennie, mivel a turizmus célpontjai leggyakrabban a legértékesebbek, és védelemre szorulnak. Ezért az egyik fontos feladat, hogy a környezet- és természetvédelem a turizmus irányítóival együtt megtalálja azt az optimális látogatószámot, amely nem veszélyezteti az adott látványosságot.

A legcélravezetőbb egy fenntartható turizmus kialakítása, amely feladatot ad a turizmus szervezőinek, valamint a turistáknak is.

A fenntartható turizmus fejlesztésének alapelvei:

  • Az erőforrások fenntartható használata.
  • A túlhasználat/túlfogyasztás megakadályozása, a keletkező hulladékok csökkentése.
  • A természeti és kulturális sokszínűség hosszútávú megőrzése és védelme.
  • A turizmus tervezésének integrálása a nemzeti és regionális/helyi tervekbe környezeti  hatásvizsgálatok elvégzésével.
  • A helyi gazdaság hosszútávú érdekeinek figyelembevétele, amely tartalmazza a környezeti ráfordítások és eredmények elemzését is.
  • A helyi közösségek bevonása a tervezési folyamatba, az indulástól a folyamatos működésig, a döntések meghozatalában, valamint az előnyök/hasznok megosztásában.
  • Az összes érdekelt bevonásával lehet csak ésszerű kompromisszumok mentén sikeres a természeti és a kulturális örökség védelme.
  • A folyamatos oktatás, nevelés, tréning jelentősége minden szinten.
  • Felelős, a természeti-kulturális-történeti örökség sajátosságait figyelembe vevő marketing.
  • Folyamatos kutatás, monitoring, adatgyűjtés és elemzés a negatív hatások kiküszöbölése, valamint a látogatók igényeinek hatékony kielégítése céljából.

Ökoturizmus

"Ökoturizmus, szelíd turizmus, zöld turizmus, lágy turizmus, természeti turizmus… Már a megnevezése sokféle, hát még a definíciója és a tartalom meghatározása. Áldás vagy átok? Csodaszer vagy a természeti értékek tönkretétele? Egy hátrányos helyzetű kistérség polgármestere számára esetleg az utolsó lehetőség a kitörésre, a lelkes természetvédő civil aktivista szerint a természet ellen elkövetett gaztett. Hát akkor fejlesszük, vagy ne fejlesszük?!
Hol van az igazság? Mi is az ökoturizmus és hogyan működik?
A megfogalmazás sokféle lehet (van is számtalan), tény viszont, hogy mindenképpen ellentmondásos dolog a látogatóforgalom hatása és a védett (vagy nem védett) természeti, természetközeli állapotú terület értékeinek megóvása, kezelése, fenntartása. Szó sincs azonban kibékíthetetlen ellentétről egy „jól csinált” ökoturizmus esetében, amely mindenképpen tudatosan tervezett, irányított és ellenőrzött kell, hogy legyen.

Az IUCN Ökoturizmus Programjának megfogalmazása szerint: az ökoturizmus a környezetért felelősséget vállaló utazás és látogatás a viszonylag zavartalan természeti területeken, azok természeti, valamint jelen és múltbeli kulturális értékeinek élvezete és értékelése céljából, úgy, hogy kíméli azokat a látogatás káros hatásainak mérséklésével, valamint a helyi népesség társadalmi, gazdasági előnyökhöz juttatásával”.

                                                                                (Országos ökoturizmus fejlesztési stratégia)