Az ózon, a háromatomos oxigénmolekula rendkívül kis koncentrációban fordul elő a légkörben. Nagyobb koncentrációban a sztratoszférában van jelen 15-50 km-es magasságban. Mennyiségét Dobson-egységben mérik. Megszűri a Napból érkező káros UV sugarakat, amelyek veszélyes a tenger felszíni rétegében élő planktonokra, a növények fotoszintézisét és egyéb élettani folyamatait kedvezőtlenül befolyásolja, az embernél rákkeltő hatású, gyengíti az immunrendszert és szembetegségeket okoz.

Az 1970-es évektől az Antarktisz fölött egyre nagyobb ózonkoncentráció csökkenést mértek a kutatók. Majd az Északi-sarkvidék fölött is kimutattak koncentráció csökkenést, sőt a mérések azt bizonyították, hogy az egész Föld körül csökkent a sztatoszférikus ózon mennyisége.

A koncentráció csökkenést főleg a halogénezett szénhidrogének okozzák (másnéven CFC vagy freon). A hűtőszekrényekben hűtőközegként, a spray-kben hajtógázként, a műanyagiparban pedig habképzőként van jelen. Az ózonréteg megóvására 1987-ben született meg a Montreali Jegyzőkönyv, amely betiltotta a freon használatát. Magyarország 1989-ben csatlakozott.