Az erdőírtás egyidős a mezőgazdasági termeléssel, az ókorban a mediterrán erdők estek áldozatul, főleg a hajó építésnek. Majd a faszén kohászati alkalmazása, építkezések és a vasút kiépítése a mérsékelt övi erdőket is megtizedelte. Az esőerdők írtása a 20. században kezdődött.

Napjainkra ez olyan mértéket öltött, hogy helyi szinten is óriási károkat okoz:

  • fajok kihalása
  • élőhelyek eltűnése
  • talajerózió
  • megváltozott vízviszonyok.

Illetve az esőerdők a földi rendszer egészgéges működése szempontjából is fontosak:

Valamennyi jelentős nemzetközi szervezet napirendjére tűzte az erdők és az erdészet ügyét. Magyarország megalkotta a Nemzeti Erdőprogramot 2006-2015.

"Az utóbbi évtizedekben az erdők és az erdészet ügye valamennyi kontinensen, egyre növekvő mértékben került a közvélemény és a politikaformálók érdeklődési körébe, a felmerült ökológiai, gazdasági és társadalmi problémák következtében. Ennek a kihívásnak kívánt megfelelni az ENSZ is, a fenntartható fejlődés alapelveit megfogalmazó 1992. évi Riói Környezet és Fejlődés Konferencián. A Riói Föld-csúcson több nemzetközi egyezményt írtak alá (pl. a biodiverzitás /CBD/, a klímaváltozás /UNFCCC/ és az elsivatagosodás /CCD/ tárgyában), amelyeknek csaknem mindegyike tartalmaz az erdők ügyére vonatkozó elemet.
A konferencián elfogadtak egy, az erdészeti alapelvekről szóló ajánlást, a "Feladatok a XXI. századra" című megállapodás részét képezi az a cél, hogy megakadályozzák az erdők világméretű fogyatkozását.

Magyarország erdészete hazánk szakmai hagyományaihoz méltó módon és színvonalon, aktívan vett és vesz részt úgy a szélesebb nemzetközi együttműködésben, mint a pán-európai erdészeti kezdeményezésben és munkamegosztásban. Ennek aktuális és ma már nélkülözhetetlen része a Nemzeti Erdőprogram megalkotása.
A Nemzeti Erdőprogram folyamatában lehetőség nyílik arra, hogy a kihívásokra az erdő ügyében elkötelezett intézmények, szervezetek és magánszemélyek minél inkább összehangoltan és aktívan válaszoljanak, közös cselekvési programokat dolgozzanak ki és valósítsanak meg, melyek továbbfejlesztik az erdő társadalmi hasznosításának ügyét."