"Az egészség a teljes testi, szellemi és szociális jólét állapota." (WHO)

A környezeti hatások kétféle módon hatnak az emberi szervezetre.

 

A szennyező anyagok vagy energiák (zaj, sugárzás) közvetlenül hatnak. A szennyezések útvonala lehet egyszerű (pl. az úttest mellet haladó gyalogos közvetlenül belélegzi az autók kipufogó gázait, vagy ipari üzem környékén lakók közvetlenül beszívják az üzem légkörbe került káros anyagait). Ezen környezeti hatások nyomon követése, vizsgálata egyszerűbb, még akkor is, ha a szennyezés útvonala bonyolultabb (pl. táplálékláncon keresztül érvényesülő egészségkárosító anyagok).

 

A környezeti hatás másik módja, amikor a szennyeződés valamilyen környezeti rendszert befolyásol, s ennek módosult működése eredményezi az emberi szervezet károsodását (közvetett). Pl. a légkörbe kerülő – emberi szervezetre egyébként ártalmatlan – klórozott szénhidrogének (freonok) az ózonmolekulákkal reagálnak, ezáltal pusztítják az ózonpajzsot, így annak sugárszűrő képessége csökken, több rövid hullámú (UV) sugárzás jut le a Föld felszínére. Ez egészségkárosodást okoz, sőt az egész élővilágra káros.

Hatásuk lehet akut, hosszantartó vagy a genetikai örökítőanyag módosítása miatt lappangó.

Fontos, hogy már gyermekkortól egy egészséges életvezetési példát nyújtsunk gyermekeinknek, hogy környezettudatos és egészséges felnőttekké váljanak.